Zamawiający – Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie – informuje, że postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. Budowa chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 990 Twierdza – Krosno w km 6+904 – 7+050 w m. Wojaszówka, prowadzone w trybie: przetargu nieograniczonego, ogłoszonego na stronie internetowej www.pzdw.pl i na tablicy ogłoszeń w siedzibie PZDW w Rzeszowie, ul. T. Boya Żeleńskiego 19a w dniu 09.09.2016r., zostało unieważnione na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz. U z 2015r., poz. 2164 ze zm. – dalej jako ustawa Pzp) – postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Uzasadnienie:
Zamawiający w dniu 09.09.2016r. zamieścił na swojej stronie internetowej informację o wszczęciu postępowania prowadzonego w trybie przetargu niegraniczonego na wykonanie Budowy chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 990 Twierdza – Krosno w km 6+904 – 7+050 w m. Wojaszówka wraz ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia.
Na stronie internetowej i na tablicy ogłoszeń w siedzibie PZDW zostało zamieszczone ogłoszenie o zamówieniu w wersji przygotowanej do publikacji, którego nie przekazano do Biuletynu Zamówień Publicznych. Zamawiający w przedmiotowym postępowaniu omyłkowo nie zamieścił w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenia o zamówieniu.
Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy Pzp Zamawiający wszczyna postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego zamieszczając ogłoszenie o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie oraz na stronie internetowej. Jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy Pzp zamawiający zamieszcza ogłoszenie o zamówieniu
w Biuletynie Zamówień Publicznych – art. 40 ust. 2 ustawy Pzp.
W dniu 26 września 2016 r. Zamawiający nie mając wiedzy o popełnionej omyłce dokonał otwarcia ofert złożonych w terminie podanym na stronie internetowej.
Dopiero po dokonaniu w/w czynności stwierdzono, że przedmiotowe postępowanie przetargowe nie zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych, a tym samym nie zostało prawidłowo wszczęte. Samo umieszczenie informacji na Stronie internetowej Zamawiającego nie jest wystarczające do wszczęcia postępowania zgodnie z Ustawą Prawo Zamówień Publicznych.
Mając na uwadze, że z formalnego punktu widzenia postępowanie przetargowe nie zostało prawidłowo wszczęte, nie ma możliwości wykonywania jakichkolwiek czynności w tej sprawie. Zatem Zamawiający nie był uprawniony do dokonania czynności otwarcia ofert, a co za tym idzie do ich późniejszego badania, oceny i wyboru najkorzystniejszej z nich, tym bardziej, że zgodnie z art 146 ust. 1 pkt 2 Ustawy PZP Umowa podlega unieważnieniu, jeżeli zamawiający nie zamieścił ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych.
Przedmiotowe postępowanie obarczone jest wadą niemożliwą do usunięcia, bowiem na obecnym etapie postępowania tj. po upływie terminu składania ofert (określonego jedynie w SIWZ i w informacji na stronie internetowej Zamawiającego) i po dokonaniu otwarcia ofert złożonych na podstawie takich informacji, niemożliwe jest opublikowanie ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych.
Z uwagi na fakt, że wykonawcy uzyskują wiedzę o ogłoszonych przetargach zarówno ze strony internetowej Zamawiającego jak również z Biuletynu Zamówień Publicznych dalsze prowadzenie postępowania z naruszeniem przepisów ustawy stanowiłoby naruszenie zasady jawności, uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.
Mając powyższe na uwadze, Zamawiający podjął decyzję o unieważnieniu przedmiotowego postępowania na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz. U z 2015r., poz. 2164 ze zm. – dalej jako ustawa Pzp) – postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Ponadto Zamawiający wskazuje, że wszystkie czynności Zamawiającego związane z przeprowadzeniem postępowania mają na celu wykonanie dyspozycji art. 7 ust. 3 PZP tj. udzielenie zamówienia wyłącznie wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy i nie są one skierowane przeciwko Wykonawcom, którzy złożyli oferty w wadliwie prowadzonym postępowaniu.
Rzeszów, dnia 26.09.2016r.